Haber

Ahmet Akın: Deprem sancılarının Balıkesir’de de yaşanmasını istemiyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Balıkesir’de ne yapı stoğu ne de riskli yapılar belli değil. Deprem sancılarının Balıkesir’de de yaşanmasını kesinlikle istemiyoruz.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın; Balıkesir’in deprem riskine karşı kurulan Balıkesir Deprem Acil Durum Komisyonu, çalışmaları kapsamında Balıkesir ve Balıkesir İl Yönetim Kurulu’ndaki ilgili meslek odalarını ziyaret etti.

Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl temsilcisi Aysun Aykan ile görüşmeye gelen Akın, “Balıkesir’de de deprem olmasını kesinlikle istemiyoruz. Sizlerle bu süreçte iş birliği yapacağız, istişarelerde bulunacağız. “İlimle, akılla, mantıkla birlikte inşa edeceğiz. Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Aysun Aykan, Balıkesir’in deprem riskinin yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Dereden geçen faylar var. şehir merkezi, ilçelerimiz ve yerleşim yerlerimiz. Balıkesir genelinde 20 aktif fayımız var. Binalar aktif faylar üzerine yapılmamalıdır. Kontrol eksikliği var. dedi.

“KANUN ÖNERİSİ 8 YILDIR MECLİS’TE BEKLİYOR”

Akın’ın ziyaret ettiği Balıkesir İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Zeki Büyükerdoğmuş, “Mevzuatta hep değişiklikler oluyor. Ancak uzman mühendislik kanun teklifi 8 yıldır meclis gündeminde olmasına rağmen yasalaşamadı. .”

‘STOK YOK VE RİSKLİ BİNA BİLGİSİ’

Balıkesir Mimarlar Odası Başkanı Betül Dikici, Akın’a Balıkesir’in mevcut yapı stoğuna ilişkin veri eksikliği, Deprem Yönetmeliği’ne uymayan yapıların olmaması, uygun olmayan alanların gelişmesi gibi faktörlerin Akın’a anlattı. il genelinde deprem riski taşıyan alanlara yönelik çalışmaların yapılmaması Balıkesir için var olan faktörlerdir. Deprem tehdidinin boyutunu artırdığını söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, daha sonra Balıkesir Barosu ve Balıkesir İl Yönetim Kurulu’nu ziyaret ederek CHP Balıkesir Deprem Acil Durum Kurulu olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek, iş birliği içinde çalışacaklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu