Haber

Belçika’da yolsuzluktan gözaltına alınan Yunan Milletvekili Kaili hakim karşısına çıktı

Avrupa Parlamentosu (AP) eski genel başkan yardımcısı ve Yunan milletvekili Eva Kaili hakim karşısına çıkarken, avukatları Kaili’nin elektronik kelepçe takılarak ev hapsine alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını talep etti.

Kaili’nin ilk kez hakim karşısına çıktığı duruşma Brüksel’deki Adalet Sarayı’nda saat 11.30’da başladı.

Basına kapalı yürütülen dava yaklaşık 2 saat sürdü.

Avrupa basınının yoğun ilgi gösterdiği duruşmanın sonunda Kaili’nin avukatları Michalis Dimitrakopoulos ve Andre Rizopoulos açıklama yaptı.

Avukatlar, mahkemeden Kaili’nin elektronik kelepçe takılarak tutuksuz yargılanmasını talep ettiklerini söylediler.

“Kızının yanına gitmek istiyor. Kaçmaya niyeti yok.” Dimitrakopoulos kendi sözlerini kullanarak, Kaili’nin soruşturmada mahkemeyle işbirliği yaptığını ve rüşvet aldığı iddialarını tamamen reddettiğini söyledi.

Mahkemenin Kaili’nin tutukluluğunun devam edip etmeyeceğine gün içinde karar vermesi bekleniyor.

yolsuzluk soruşturması

Belçika makamları tarafından yürütülen yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasında birçok noktada arama yapıldı, 1.5 milyon euro nakit ele geçirildi ve 4 kişi gözaltına alındı.

Tutuklular arasında cumhurbaşkanlığı görevine son verilen Yunanistan Milletvekili Eva Kaili, Kaili’nin ortağı ve AP yardımcısı Francesco Giorgi olan eski İtalyan Milletvekili Pier Antonio Panzeri ve hukukun üstünlüğü konusunda çalışan bir sivil toplum kuruluşu başkanı Niccolo Figa-Talamanca yer alıyor. beyan edildi.

Bu kişilerin AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için bir Körfez ülkesinden rüşvet aldıkları iddia edildi. Konuyla ilgili haberlerde adı geçen Katar, iddiaları yalanladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu