Ekonomi

Çin’den ABD’ye “çip davası”

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yarı iletkenler ve diğer yüksek teknolojili eserlerin ihracatına kısıtlama getiren düzenlemelerin “tipik bir korumacı uygulama” olduğu ve Uyuşmazlık Çözümü’ne resmi başvuru yapıldığı belirtildi. DTÖ Genel Kurulu’nun ABD’ye dava açma organı.

Açıklamada, “ABD’nin son yıllarda ulusal güvenlik kavramını aşırı gererek ihracat kontrollerini kötüye kullandığı, çip ve diğer teknolojik ürünlerin uluslararası normal ticaretini engellediği görülmektedir. Bu tutum, küresel endüstri ve tedarik zincirlerinin istikrarını tehdit etmektedir. , uluslararası ekonomik ve ticari kuralları ihlal eder. küresel barış ve kalkınmaya zarar verir.” kelimeler yer aldı.

Washington yönetimi, Ağustos ayında onaylanan Chip and Science Act ile ülkede yarı iletken üretimini geliştirmek amacıyla üretim tesisi kuracak şirketlere mali destek ve vergi indirimi sağlayacağını açıklamıştı.

Teşviklerden yararlanmak isteyen firmaların Çin’deki üretim tesislerinin teknolojik kapasitelerini geliştirmemelerini öngören yasanın Pekin’in bu alandaki etkisini sınırlama amacına işaret ettiği yorumlandı.

Öte yandan Ekim ayı başında ABD Ticaret Bakanlığı, Çin’in en büyük bellek yongası üreticisi Yangzte Memory Technologies ve en büyük yarı iletken donanım üreticisi Naura Technology Group’un da aralarında bulunduğu 31 şirket ve kurumun İhracat Teftiş Listesi’ne alındığını duyurdu.

Bakanlık ayrıca, Amerikan şirketlerine çip üretimi için gerekli malzeme, makine ve teçhizatın Çin’e ihraç edilmesi için lisans şartı getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu