Ekonomi

İran’dan Bulgaristan’a ulaşımda konforu artıracak Badal Tüneli yarın açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İran sınırından Bulgaristan’a ulaşımda konforu artıracak Badal Tüneli ve bağlantı yollarının yarın açılacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Amasya’nın yükselen turizm merkezlerinin tam ortasında yer aldığı, ilin Orta Karadeniz kıyılarını kuzey-güney doğrultusunda iç kısımlara bağladığı, güneydoğu kıyısında yer aldığı belirtildi. doğu-batı doğrultusunda İran’ın ucundan Bulgaristan’ın sonuna kadar Anadolu’yu kateden kuzey hattı.

Artan şehir içi ve şehirlerarası ihtiyacın karşılanması amacıyla Badal Tüneli ve bağlantı yollarının yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı irtibatı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla açılacağı kaydedildi. toplu taşıma.

Açıklamada, Badal Tüneli ve bağlantı yollarıyla ilgili şu bilgilere yer verildi:

“921 metre uzunluğunda çift tüp olarak trafiğe hizmet verecek Badal Tünel Projesi’nin toplam uzunluğu bağlantı yollarıyla birlikte 4.5 kilometreye ulaşıyor. Ayrıca proje kapsamında toplam uzunluğu 345 metre olan 4 adet köprü bulunuyor. kuzey sınırındaki Amasya geçişinde yol standardını yükseltmek amacıyla hizmete açılan Badal Tüneli ile apik araziye sahip keskin virajlı kesimde tünel geçiş imkanı oluşturulmuştur. Ayrıca dağ yamaçlarından taş düşmesi engellenerek trafikte can ve mal güvenliği sağlandı. Tünel sayesinde kış aylarında karla baş etmek zor, yağışlı havalarda ise vadi içerisindeki mevcut güzergahı rahatlıkla geçebiliyor. Buzlanmadan kaynaklanan kazaların da önüne geçildi.

habersorgun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu