Haber

Protestolar Netanyahu’yu Kudüs’ten Tel Aviv’e “helikopter” yapmaya zorlayabilir

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun tartışmalı yargı düzenlemesine yönelik protestolar nedeniyle Kudüs’ten Tel Aviv’e helikopterle gitmek zorunda kalabileceği belirtiliyor.

Times of Israel gazetesi, İsrail’de yargı düzenlemesine karşı gösterilerin 9 Mart’ta artarak günlük hayatı zorlaştırmasının beklendiğini bildirdi.

Protestoları düzenleyenlerin “Diktatöre karşı direniş gününde İsrail’in hava, deniz ve kara trafiğinin kesintiye uğrayacağını” belirttiklerini hatırlatan Netanyahu, bu bağlamda Kudüs’ten Ben Gurion’a giderken gösterilerden kaçmak için hava yolunu tercih etti. Tel Aviv’deki hava limanı. zorunda kalabileceği kaydedildi.

Netanyahu’nun resmi ziyareti kapsamında 9 Mart’ta İtalya’ya giderek hafta sonunu İtalya’da geçirmesi planlanıyor.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı ‘yargı reformu’

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltacak bir yasa tasarısını planladıklarını duyurdu.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yargının bazı yetkilerini Parlamento’ya devretme girişimleri, hükümet ile Yargıtay başta olmak üzere İsrail yargı sistemi arasında gerginliğe neden oldu.

Ülkedeki en yüksek yargı mercii olarak görev yapan Yargıtay, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” aykırı olduğu gerekçesiyle Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisine sahiptir.

Netanyahu hükümeti, Yargıtay’ın Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisini kaldıracağını açıkladığı yargı düzenlemesinde belirtti.

İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara, hükümetin yargı düzenlemesine yönelik itirazlarını yazılı olarak sunarken, kaygılarının “kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve bireysel hakların korunması” üzerinde yoğunlaştığını paylaştı.

Başkan Isaac Herzog, hükümetin yargı düzenlemesi konusunda fikir birliğine “yakın” olduğunu söyledi. Buna rağmen muhalefet liderleri, hükümetin düzenleyici yasama sürecini durdurmadan müzakereleri reddettiklerini söylediler.

Ülkede, Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine ve sağcı politikalarına karşı 9 haftadır her cumartesi günü kitlesel gösteriler yapılıyor.

Başta Tel Aviv olmak üzere ülkenin onlarca noktasında ve Hayfa, Batı Kudüs, Birussebi ve Netanya gibi büyük şehirlerde düzenlenen gösterilere on binlerce İsrailli katılıyor.

haber-patnos.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu