Haber

Almanya, Ukrayna’ya uzun vadeli askeri takviye için 12 milyar avro ayırdı

Alman Haber Ajansı DPA’nın haberinde, Federal Meclis Bütçe Komisyonu’nun Ukrayna’ya askeri malzeme desteği için 12 milyar avro ayırdığı kaydedildi. Haberde, bu tedbirin 3,2 milyar avroluk kısmının 2023 yılında, kalan 8,8 milyar avronun ise 2032 yılına kadar kullanılacağı belirtildi.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Kurul toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Alman Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna’ya verdiği 12 milyar avrodan 4 milyar avro ile Alman Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna’ya verdiği silah ve diğer malzemelerin geri alınacağını söyledi. Ukrayna’ya destek için 8 milyar avro harcanacağına değinen Pistorius, bu kararla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı mücadelesinde Ukrayna’nın yanında olduklarını gösterdiklerini kaydetti.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Bütçe Komisyonu Üyesi Andreas Schwarz da Almanya’nın Birinci Televizyon Kanalı ARD’ye Ukrayna’nın yardıma ihtiyacı olduğu sürece destek vereceklerini söyledi. Schwarz, yardımın hava savunma, zırhlı araç ve koruyucu ekipman alımıyla ilgili olduğu bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu