Haber

Kahramanmaraş Depremi: Depremzedelerin ve Refakatsiz Çocukların Durumu Ne?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde enkaz altında kalan çocuklar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından savunma altına alındı. 544 çocuğun tedavisinin sürdüğü, 140 çocuğun Aşk Evlerine yerleştirildiği, 90 çocuğun kimliklerinin şu anda tespit edilemediği öğrenildi.

Depremlerde enkaz altından kurtarılan çocuklar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın koordineli çalışmasıyla gözaltında tutuluyor.

TV100 Ankara Temsilcisi Deniz Gürel, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan edindiği değerli bilgileri aktardı.

Deniz Gürel, 762 kayıtlı çocuğun bulunduğunu, 78’inin ailelerine teslim edildiğini, 544 çocuğun tedavisinin devam ettiğini söyledi.

Gürel, Aşk Evlerine 140 çocuğun yerleştirildiğini de bildirdi. İşte Gürel’in açıklamalarından satır başları:

“Depremden etkilenen 762 çocuğumuzdan 672’sinin kimliği biliniyor.”

“Şu anda tedavide veya sevgi evlerinde kimliği belirsiz 90 çocuğumuz var.”

“Çocuğumun kaybolmasından endişe duyan ailelere bakanlığın gösterdiği yola gelince… Umutsuzluğa kapılmadan çocuklarının kimlik bilgileri ve fotoğraflarıyla bakanlığa başvursunlar. Bakanlık bu sayede 16 yavrumuzu ailesine kavuşturdu. yol veya sosyal medya paylaşımları aracılığıyla.”

“Sağlık Bakanlığı ile koordineli çalışan bakanlık, hastanede tedavisi devam eden ve kimliği tespit edilemeyen çocuklara yönelik bir sistem kurarak ailelerine kavuşturmayı hedefliyor.”

“Evlat edinme ve koruyucu aile konusunun da çok merak edildiğini biliyorum. Evlat edinme elbette mahkeme kararına bağlı bir şey. Şu anda depremzedeler de koruma aile kapsamı dışında.”

“Gelecekte koruyucu aile olma ya da mahkeme sürecinde evlat edinme konusunda bir çekincemiz yok. Ancak, devam eden arama çalışmalarının aileleri gurbette olan çocuklara yönelik olması durumunda depremzede çocuklar için şu an için herhangi bir evlat edinme ya da koruyucu aile süreci söz konusu değil. tedavi görüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu