Ekonomi

UBS, Credit Suisse’in satın alımını devlet yardımıyla tamamladı

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, rakibi Credit Suisse’i devlet yardımıyla satın alma sürecini tamamladığını açıkladı.

UBS İcra Konseyi Lideri Colm Kelleher ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Sergio Ermotti, İsviçre gazetelerinde Credit Suisse’in devralınmasının tamamlandığını bildiren bir açık mektup yayınladılar.

Mektupta, “Bu, bir finans merkezi olarak İsviçre UBS ve küresel finans sektörü için yeni bir çağın başlangıcını işaret ediyor. Devralmanın başarılı olduğuna dair hiçbir şüphemiz yok.” söylendi.

Mektupta, devralmanın zorluklar yaratacağı ancak İsviçre, müşteriler, çalışanlar ve hissedarlar için fırsatlar sunacağı kaydedildi.

Ortada ise devralma sürecinin tamamlanmasıyla birlikte bilançosu 1.6 trilyon dolar olan bir İsviçre bankası ortaya çıktı.

UBS ve Credit Suisse’in dünya çapındaki toplam çalışan sayısı 120 bine ulaşırken, UBS maliyetleri düşürmek için işten çıkarmalar yapacağını duyurdu.

UBS, 2008’deki küresel mali krizden bu yana en büyük banka satın alma anlaşmasını Mayıs sonu veya Haziran başında tamamlamayı hedefliyordu.

Mart ayında ABD’de başlayan bankacılık krizinin ardından Avrupa’da Credit Suisse paniği yaşandı. Credit Suisse bankasının en büyük ortağı Suudi Ulusal Bankası’nın sermayesini artırmayacağını açıklamasının ardından yaşanan gelişmeler, bankayı iflasın eşiğine getirdi.

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, hükümetin 200 milyar franklık likidite takviyesiyle krize giren 167 yaşındaki Credit Suisse’i 3 milyar franka satın alacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu